Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

2020-02-18

Program ten, jak i inne tego typu, to bardzo dobry sposób na rozwój czytelnictwa dzieci i młodzieży.

Dzięki niemu nasza szkolna biblioteka wzbogaciła się o wiele książek (ponad 300), zarówno lektur, jak i nowości wydawniczych. Z myślą o uczniach niepełnosprawnych zakupiono również audiobooki i książki z dużymi literami (dzieci z upośledzeniem umiarkowanym). Uczniowie bardzo chętnie sięgają po nowe pozycje, co na pewno wpływa na rozwój ich zainteresowań i wzrost czytelnictwa.

  • Wśród nowo zakupionych lektur znalazły się:

    M.Lobe "Babcia na jabłoni"; J.Papuzińska "Asiunia"; G.Kasdepke "Mity dla dzieci"; J.Parandowski "Mitologia"; R.Kosik "Felix, Net i Nika oraz Gang Niewi-dzialnych ludzi"; R.Dahl "Matylda";   R.Dahl "Charlie i fabryka czekolady"; J.Christa "Kajko i Kokosz. Szkoła latania".

  • Do nowości wydawniczych najczęściej teraz wypożyczanych należą:

    M.Widmark, H.Willis "Tajemnica…"; H.Webb seria "Zaopiekuj się mną"; P.Zarawska "Wieczór wróżb"; A.Cobb seria "Zosia i jej Zoo"; E.Stadtmuller seria "Jak skrzat Jagódka…"; I.Czarkowska "Detektyw Zagadka…"; P.Zarawska "Na ratunek"; W.Cichoń "Popraw się, Cukierku" i "Cukierku, ty łobuzie"

  • Uczniowie poszczególnych klas realizowali też projekty edukacyjne w oparciu o nowe książki.

    kl.I Jak oswoić zimę?- Na lekcjach uczniowie poznawali skrzata Jagódkę bohatera serii "Jak skrzat Jagódka…" i jego przygody. Dzieci bardzo polubiły tę postać. Przygody skrzata uwieczniły na ilustracjach.    

    kl.II Przyjaciele Zosi.- Dzieci czytały opowiadania z serii A.Cobb "Zosia i jej Zoo". Poznanych bohaterów przedstawiły na ilustracjach. Rysunki dzieci ozdobiły ich klasę lekcyjną.

    kl.III Troszczy-my się o zwierzęta.- Uczniowie zapoznali się z książkami z serii H.Webb "Zaopiekuj się mną". Rozmawiali o tym, jak należy opiekować się zwierzętami. Swoje pieski i kotki wykonali z tektury i ustawili na półkach w klasie.    

    kl.IV- Przygody naszych rówieśników.- Dzieci czytały książki z serii "Już czytam". Poznały nowych bohaterów i ich przygody. Zanurzyły się w nieznany świat i znalazły odpowiedzi na wiele pytań. Do przeczytanych książek wykonały ilustracje i napisały krótkie opowiadania.

    kl.Va- W świecie mitów greckich.- Uczniowie czytali "Mity dla dzieci" G.Kasdepke. Poznali mitologicznych bohaterów. Pracując w grupach wykonali lapbooki przedstawiające herosów i ich przygody.

    kl.Vb- Jak zostać bohaterem?- Na lekcjach wychowawczych uczniowie rozmawiali o tym, co znaczy być bohaterem w dzisiejszych czasach. Na podstawie opowiadań z książki B.Gawryluk "Mali bohaterowie" przygotowali w grupach komiksy. Swoje prace zawiesili na klasowej gazetce.

Godło Rzeczypospolitej Polskiej Miasto Rybnik
Ministerstwo Edukacji Narodowej