Międzynarodowy certyfikat Zielonej Flagi

Po całym roku ciężkiej pracy otrzymaliśmy Certyfikat Zielonej Flagi. Jest to ogólnopolskie wyróżnienie dla szkół, które wyróżniają się działaniami na rzecz ochrony środowiska naturalnego

To prestiżowe osiągnięcie nie byłyby możliwe bez ogromnego wsparcia ze strony Dyrekcji Szkoły, wielu nauczycieli, pracowników obsługi, uczniów i ich rodziców. Nasze działania ekologiczne wspierali również:

  • Centrum Ogrodnicze „Limba”,
  • Nadleśnictwo w Rybniku,
  • PWiK Rybnik,
  • pan Andrzej Pająk,
    Firma A. KUKU,
  • pan Alfred Świtała i pan Franciszek Henich.

Wszystkim serdecznie dziękujemy i liczymy na współpracę w przyszłości.

Koordynator projektu Lucyna Tkocz

 


 

  • Różnorodność biologiczna w szkole

Podczas trwania projektu uczniowie wykonali wiele plakatów i prac plastycznych o bioróżnorodności, które zdobiły korytarze naszej szkoły

  • Żywa lekcja przyrody

11 czerwca odwiedził nas kolejny raz pan Andrzej Pająk. Tym razem przywiózł ssaki. Uczniowie dowiedzieli się ja się rozmnażają kręgowce i odżywiają. Uczniowie chętnie wysłuchali ciekawostek z życia ssaków i obejrzeli przywiezione gatunki zwierząt. Gościły w naszej szkole: Chomik Dżungarski, Chomik Roborowskiego (najmniejszy na świecie), Myszy albinosy, białe Szczury, samica Tchórza, Skunks, Kawia (świnka morska), Królik.

  • WIZYTA W OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW

5 czerwca uczniowie klasy V byli na wycieczce w Oczyszczalni Ścieków w Rybniku. W czasie wizyty dowiedzieli się krok po kroku jak przebiega proces oczyszczania ścieków.  Do rybnickiej oczyszczalni trafiają wyłącznie ścieki komunalne z naszych domów. Wstępne oczyszczanie ma charakter mechaniczny, a później biologiczny.

  • Sadzenie drzewek i krzewów

Dzięki pomocy Nadleśnictwa w Rybniku i Centrum Ogrodniczego „Limba” w Żorach,  posadziliśmy wokół szkoły nowe drzewka, a także krzewy kwitnące.

  • Domki dla owadów

Podczas zajęć świetlicowych powstały piękne domki dla owadów, które zostaną powieszone w naszym szkolnym ogrodzie.

  • Dnia 16 i 17 maja 2019r. odbyły się w naszej szkole pokazy ptaków drapieżnych. Gościliśmy p. Agnieszkę Kukurudza z firmyA.KUKU, która pasjonuje się sokolnictwem.
    Uczniowie i dzieci z przedszkola dowiedzieli się dużo ciekawostek o życiu ptaków drapieżnych. Ptaki, które brały udział w pokazie to: pójdźka o imieniu Tadzik, sowa płomykówka – Iskra, puchacz -  Magnus i Zbyszek, pustułka - Tola, myszołowiec towarzyski – Sijo. Na pokazie uczniowie obserwowali zachowanie ptaków, ich loty, a także poznali ich zwyczaje i różnice w ich wyglądzie. Podczas demonstracji ptaki przelatywały pod rękami dzieci, nad głowami, siadały też na specjalnych skórzanych rękawicach.
  • W ramach projektu „Zielona Flaga” dzieci ze świetlicy stworzyły piękny plakat przedstawiający kulę ziemską z hasłem „Nasz świat jest piękny, bezcenny w każdym calu. Niech nikt nie robi w nim bałaganu”. Jest to plakat informujący o wstąpieniu do projektu i wisi w korytarzu szkolnym.

  • Dzień 26 marca 2019r. był dla przedszkolaków z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 w Rybniku kolejnym ciekawym dniem spędzonym w przedszkolu. Odwiedził ich pszczelarz p. Alfred Świtała z koła pszczelarskiego Gorzów i p. Franciszek Henich z koła pszczelarskiego Żory, którzy wprowadzili dzieci w świat pszczół. Zaproszeni goście opowiedzieli dzieciom o życiu pszczół, zapoznali ich z podziałem, a także z pracą, którą muszą wykonywać w ulu. Dzieci miały okazję obserwować z bliska rój pszczół i odszukiwały królową. Samodzielnie wykonały świeczkę z wosku pszczelego. Podsumowaniem zajęć była degustacja miodów. Spotkanie było niezwykle ciekawe i uświadomiło nam, że pszczoły spełniają w naszym środowisku bardzo ważną rolę, a my powinniśmy o to środowisko dbać.
    Panu Alfredowi i Panu Franciszkowi serdecznie dziękujemy.

  • Wielkimi krokami zbliża się wiosna. Sezon na sianie i sadzenie w pełni więc dzieci wzięły się do pracy. Każde dziecko zasiało nasiona kwiatów, które potem zostaną przesadzone do donic wokół boiska szkolnego.
    Właśnie tutaj chcielibyśmy poddać wam kilka ciekawych rozwiązań, na wtórne wykorzystanie materiałów (odpadów) domowych :) tj wytłoczki po jajkach.

  • Na jesień dzieci sadziły cebulki kwiatowe w betonowe donice otaczające boisko szkolne. Wiosną można było podziwiać pięknie kwitnące tulipany, szafirki, krokusy, żonkile.

 

  • ŻYWA LEKCJA PRZYRODY

5 marca gościł w naszej szkole wielki miłośnik zwierząt - pan Andrzej Pająk. Tematem spotkania było życie i hodowla gadów. Uczniowie mieli okazję zobaczyć i dotknąć różnych gatunków gadów tj. Żółw czerwonolicy, żółw jaszczurkowaty, żabuti czarny, połoz zbożowy, połoz tajwański, wąż królewski, boa dusiciel, pyton siatkowany, gekon lamparci czy waran stepowy. Pan Andrzej opowiadał dzieciom o budowie i fizjologii gadów oraz o warunkach hodowli.

„Zielona Flaga" jest prestiżowym, międzynarodowym tytułem, który nadawany jest szkołom na całym świecie w ramach Programu Eco-Schools, w którym uczestniczy ponad 15.000 szkół z 53 krajów Europy, a także Afryki, Ameryki Płd., Azji i Oceanii. Do tej pory prawie 4.500 szkół uzyskało wyróżnienie - Zieloną Flagę. Eco-Schools - jest programem polegającym na podnoszeniu świadomości ekologicznej młodzieży szkolnej poprzez działania na rzecz efektywnego wykorzystania energii i surowców oraz zrównoważonej gospodarki odpadami w szkołach i ich otoczeniu. Rolę koordynatora krajowego na Polskę pełni Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, która jest jako jedyna uprawniona do nadawania certyfikatu Zielonej Flagi.

 

  • W naszej szkole na potrzeby projektu „Zielona Flaga” powstał eko-komitet (grupa robocza), składający się z uczniów naszej szkoły jak również dzieci przedszkolnych. W projekt zaangażowali się także nauczyciele, dyrekcja, pracownicy obsługi i rodzice.
  • Przed feriami uczniowie przeprowadzili wstępny AUDYT EKOLOGICZNY, czyli ocenę stanu środowiska szkoły, przy niewielkiej pomocy i współpracy nauczycieli oraz pracowników administracji szkoły. Na podstawie wyników audytu został ustalony obszar naszych działań – BIORÓŻNORODNOŚĆ.
Godło Rzeczypospolitej Polskiej Miasto Rybnik
Ministerstwo Edukacji Narodowej